Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Jonatan Lwie Serce - charakterystyka

Jonatan Lew jest głównym bohaterem powieści Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce”. Ma trzynaście lat i z wyglądu przypomina królewicza z bajki. Jest chłopcem niezwykle urodziwym, o jasnych, błyszczących niczym złoto włosach, pięknych, ciemnoniebieskich oczach, białych, lśniących zębach i prostych nogach. Jest silny, zdrowy i odważny. Według słów Karola wszystko potrafi i wszystko rozumie. Jonatan wyróżnia się inteligencją, jest najlepszym uczniem w klasie i z łatwością zjednuje sobie sympatię ludzi, wobec których jest zawsze miły.

Jonatan szczególnie głęboką miłością darzy swego chorego braciszka – jest wobec niego opiekuńczy i wyrozumiały. Spędza z malcem każdą wolną chwilę, wstaje w nocy, aby zrobić dla niego wodę z miodem na złagodzenie kaszlu. Zawsze też potrafi pocieszyć Karola i nigdy go nie okłamuje. Swoją miłość do Sucharka poświadcza w chwili, kiedy bez zastanowienia rzuca się na ratunek bratu i wynosi go z płonącego mieszkania. Ratuje chłopca, lecz sam umiera w wyniku odniesionych obrażeń. Bohaterski czyn Jonatana zostaje doceniony przez jego nauczycielkę, która nadaje mu przydomek „Lwie Serce”, porównując go do króla Ryszarda Lwie Serce.

Po śmierci Jonatan przenosi się do Nangijali. Szybko zyskuje przyjaźń i zaufanie mieszkańców Doliny Wiśni i staje się bojownikiem o wolność Doliny Dzikich Róż. Swoją postawą i czynami udowadnia, że zasługuje na przydomek „Lwie Serce”. Wykazuje się prawdziwą odwagą i śmiałością, jest szlachetny i sprawiedliwy. Naraża się na niebezpieczeństwa, mając świadomość, że walka z Tengilem wymaga poświęcenia. Ma ogromne poczucie własnej godności i jest niezwykle honorowy. Zawsze stara się być uczciwym, szczerym i skromnym. W oczach mieszkańców Doliny Dzikich Róż staje się wybawicielem, dając im nadzieję na odzyskanie wolności. Dla Karola jest swoistym autorytetem, wzorem do naśladowania.

Jonatan podejmuje walkę z Tengilem, udowadniając swoje człowieczeństwo i w poczuciu obowiązku. Jest niezłomny, z uporem realizuje swój plan i uwalnia Orwara. Wbrew własnym przekonaniom bierze udział w bitwie, zagrzewając ludzi do walki, lecz pozostaje wierny swym zasadom i nikogo nie zabija. To dzięki jego odwadze mieszkańcy Doliny Dzikich Róż zwyciężają.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Jonatan Lwie Serce - charakterystyka

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Bracia Lwie Serce - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies