Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                          

Jonatan Lwie Serce - charakterystyka

Jonatan Lew jest głównym bohaterem powieści Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce”. Ma trzynaście lat i z wyglądu przypomina królewicza z bajki. Jest chłopcem niezwykle urodziwym, o jasnych, błyszczących niczym złoto włosach, pięknych, ciemnoniebieskich oczach, białych, lśniących zębach i prostych nogach. Jest silny, zdrowy i odważny. Według słów Karola wszystko potrafi i wszystko rozumie. Jonatan wyróżnia się inteligencją, jest najlepszym uczniem w klasie i z łatwością zjednuje sobie sympatię ludzi, wobec których jest zawsze miły.

Jonatan szczególnie głęboką miłością darzy swego chorego braciszka – jest wobec niego opiekuńczy i wyrozumiały. Spędza z malcem każdą wolną chwilę, wstaje w nocy, aby zrobić dla niego wodę z miodem na złagodzenie kaszlu. Zawsze też potrafi pocieszyć Karola i nigdy go nie okłamuje. Swoją miłość do Sucharka poświadcza w chwili, kiedy bez zastanowienia rzuca się na ratunek bratu i wynosi go z płonącego mieszkania. Ratuje chłopca, lecz sam umiera w wyniku odniesionych obrażeń. Bohaterski czyn Jonatana zostaje doceniony przez jego nauczycielkę, która nadaje mu przydomek „Lwie Serce”, porównując go do króla Ryszarda Lwie Serce.
- klp.pl bez reklam, 30 dni tylko 1,23 zł. Zamów teraz!

Po śmierci Jonatan przenosi się do Nangijali. Szybko zyskuje przyjaźń i zaufanie mieszkańców Doliny Wiśni i staje się bojownikiem o wolność Doliny Dzikich Róż. Swoją postawą i czynami udowadnia, że zasługuje na przydomek „Lwie Serce”. Wykazuje się prawdziwą odwagą i śmiałością, jest szlachetny i sprawiedliwy. Naraża się na niebezpieczeństwa, mając świadomość, że walka z Tengilem wymaga poświęcenia. Ma ogromne poczucie własnej godności i jest niezwykle honorowy. Zawsze stara się być uczciwym, szczerym i skromnym. W oczach mieszkańców Doliny Dzikich Róż staje się wybawicielem, dając im nadzieję na odzyskanie wolności. Dla Karola jest swoistym autorytetem, wzorem do naśladowania.

Jonatan podejmuje walkę z Tengilem, udowadniając swoje człowieczeństwo i w poczuciu obowiązku. Jest niezłomny, z uporem realizuje swój plan i uwalnia Orwara. Wbrew własnym przekonaniom bierze udział w bitwie, zagrzewając ludzi do walki, lecz pozostaje wierny swym zasadom i nikogo nie zabija. To dzięki jego odwadze mieszkańcy Doliny Dzikich Róż zwyciężają.

strona:   - 1 -  - 2 - 
autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Jonatan Lwie Serce - charakterystyka

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


  Imię:
  E-mail:
  Tytuł:
  Komentarz:
   

  Tagi:
  Bracia Lwie Serce - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

  Matura i studia z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
  reklama, kontakt - Polityka cookies