Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce

Dziesięcioletni Karol Lew, zwany Sucharkiem, mieszkał wraz z mamą i starszym bratem, Jonatanem, w niewielkim mieszkaniu niedaleko ulicy Wiciokrzewu. Chłopiec był bardzo chory i od kilku miesięcy nie chodził do szkoły. Pewnego dnia przypadkowo podsłuchał rozmowę mamy z jedną z klientek i dowiedział się, że niedługo umrze. Wiadomość ta przeraziła go. Płacząc, zapytał brata, czy to prawda. Jonatan odpowiedział, że tak i pocieszył malca, mówiąc, że śmierć nie będzie straszna, ponieważ dzięki niej przeniesie się do Nangijali, gdzie będzie zdrowy i silny. Opowieść o baśniowej krainie zachwyciła Karola, lecz żałował, że nie będzie przy nim ukochanego brata. Jonatan obiecał, że pewnego dnia również zjawi się w Nangijali i poprosił, aby Sucharek przyleciał do niego jako śnieżnobiała gołębica.
Kilka dni później wydarzyło się coś nieoczekiwanego i to Jonatan jako pierwszy przeniósł się do Nangijali. W czasie nieobecności mamy w domu wybuchł pożar. Jonatan rzucił się na ratunek bratu i nie mając innej drogi ucieczki, wyskoczył przez okno, niosąc malca na plecach. Dzięki temu ocalił Karola, ale sam zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Jego nauczyciela, w liście zamieszczonym w lokalnej gazecie, nazwała go bohaterem i nadała mu przydomek Lwie Serce. Po śmierci Jonatana Sucharek czuł się bardzo samotny i często płakał. Pewnego wieczoru na oknie parapetu ujrzał białą gołębicę i domyślił się, że to Jonatan przyleciał z Nangijali, aby go pocieszyć.

Dwa miesiące później Karol otworzył oczy i ze zdumieniem stwierdził, że znajduje się w Nangijali, w Dolinie Wiśni. Stał przed niewielką furtką z napisem: „Bracia Lwie Serce”. Uszczęśliwiony, pobiegł nad rzekę, gdzie odnalazł Jonatana. Okazało się, że malec jest zupełnie zdrowy i może robić rzeczy, których nie potrafił, żyjąc na ziemi. Chłopcy spędzili wesoło dzień, pływając i wypoczywając. Potem Jonatan oprowadził braciszka po Zagrodzie Jeźdźców, w której mieli razem mieszkać i podarował mu konia, Fialara.

Następnego dnia bracia wybrali się na konną przejażdżkę. Na ścieżce, prowadzącej do wsi, spotkali Sofię. Kobieta ucieszyła się, widząc Karola. Wręczyła Jonatanowi koszyk z jedzeniem, prosząc, aby wieczorem zjawili się w „Złotym Kogucie”. Po powrocie do domu Sucharek zauważył, że brat wyjął z koszyczka niewielki zwitek papieru i ukrył go w skrytce za starym kredensem. Po zapadnięciu zmroku chłopcy udali się do karczmy na spotkanie z mieszkańcami Doliny Wiśni. Wszyscy serdecznie powitali Karola w Nangijali, a karczmarz Jossi wyraził nadzieję, że zostaną przyjaciółmi. Karol zauważył, że Sofia, obok której zasiedli przy stole, była smutna i zatroskana. Po kilku godzinach bracia Lwie Serce postanowili wrócić do domu. Na podwórzu przed gospodą spotkali rudobrodego Huberta, który nie wywarł na Sucharku pozytywnego wrażenia.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

autor:

Dorota Blednicka -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce  • Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce - Julka (juliaz {at} onet.com.pl)
    Ta książka bardzo mnie wzruszyła i jest jedną z najciekawszych lektur jakie w życiu przeczytałam.Zachęcam serdecznie wszystkich do przeczytania tej książki. pozdrawiam JZ


  • Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce - Wiktoria (vampirkaa {at} o2.pl)
    Ta książka bardzo mi się spodobała, lecz na początku książki sądziłam ze to kryminał bo wyskoczył z okna ale później bardzo bardzo mi się spodoba . ; DD


  • Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce - Anonim ()
    no to jest niesamowite!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Bracia Lwie Serce - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies