„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 7

Na początku wyprawy Sucharek podziwiał piękno gór. Odnalazł ścieżkę, o której wspominał mu Jonatan i bardzo szybko znalazł się daleko od kwiecistych łąk. Z każdym krokiem dróżka była coraz bardziej kręta, a góry stawały się groźne i dzikie. Wieczorem rozbił obóz i rozpalił ognisko. Ciemność rozbudziła jego wyobraźnię, więc postanowił jak najszybciej zasnąć, zanim coś go wystraszy. Na niebie pojawił się księżyc i nagle Karol usłyszał wycie wilków. Po chwili ujrzał zbliżające się okropne postacie, oświetlone poświatą księżyca i wyjące z głodu. Przewodnik stada rzucił się na chłopca i nieoczekiwanie upadł martwy u jego stóp. W jego głowie tkwiła strzała. Z cienia za skałą wyszedł Hubert i uśmiechając się szyderczo, obserwował malca. Mężczyzna ironicznie wyjaśnił, że widział rano wyjeżdżającego Karola i postanowił zadbać o to, aby nic mu się nie stało. Chłopiec nie uwierzył jednak w jego słowa. Powiedział, że Jonatan wyruszył za stadem wilków i za chwilę powinien wrócić. Hubert popatrzył na niego dziwnie i nieoczekiwanie wyjął nóż.

Malec zaczął trząść się ze strachu, prosząc, żeby go nie zabijał. Wówczas mężczyzna rozgniewał się. Złapał Karola za włosy, krzycząc, że mógł zostawić go na pastwę wilków. Odepchnął go, a potem zabrał się do ściągania skóry z wilka. Sucharek wskoczył na konia i szybko odjechał. Po jakimś czasie czuł się tak zmęczony, że z trudem trzymał się w siodle. W końcu dotarł do niewielkiej polanki i postanowił zatrzymać się na postój. W skale dostrzegł głęboką rozpadlinę, tworzącą grotę. W jaskini zauważył popiół po ognisku, lecz był zbyt senny, aby rozpalić ognisko. Wprowadził Fialara do groty i zasnął. Obudził się nagle, słysząc jakieś głosy i rżenie koni. Po chwili do jaskini wszedł jakiś mężczyzna, wprowadzając dwa konie. Przerażony chłopiec podczołgał się do wyjścia i dostrzegł dwóch mężczyzn, siedzących przy ognisku. Domyślił się, że są oni żołnierzami Tengila. Najwyraźniej czekali na kogoś, kto spóźniał się. Karol czuł, że za chwilę ujrzy Huberta. Po jakimś czasie na ścieżce pojawił się jeździec, w którym rozpoznał Jossiego.

Rozdział 8

Karol nie mógł uwierzyć, że to właśnie Jossi okazał się zdrajcą. Karczmarz wyjaśnił ludziom Tengila, Wederowi i Kaderowi, że nie mógł przybyć wcześniej, ponieważ musiał ukrywać się przed Hubertem, który polował w górach. Potem doradził, aby pojmali mężczyznę i uwięzili go w Grocie Katli. Próbował wkraść się w łaski żołnierzy, chwaląc się, że niedługo zastawi pułapkę na Sofię. Mężczyźni naznaczyli go piętnem Katli, wypalając rozżarzonym żelazem znak na jego piersi, dzięki któremu miał zostać rozpoznanym przez szpiegów z Doliny Dzikich Róż. Nieoczekiwanie Złoty Kogut zaczął wypytywać o Jonatana Lwie Serce. Weder i Kader odparli, iż poszukiwania chłopca trwają nadal. Karol ucieszył się, słysząc, że brat żyje, lecz po chwili popłakał się ze złości na myśl, że to Jossi zdradził Jonatana.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka pozostałych bohaterów
2  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
3  Problematyka „Braci Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: