„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Karol wraz z mamą zamieszkał w domu obok. Dostali kilka używanych mebli z opieki społecznej. Malec leżał na kanapie w kuchni i czuł się bardzo samotny. Rozpamiętywał śmierć brata, jego uśmiech i ostatnie słowa, żeby nie płakał, ponieważ spotkają się w Nangijali. Tęsknił za Jonatanem i z przerażeniem myślał, że opowieść o cudownej krainie mogła okazać się nieprawdą. Pewnego dnia, wieczorem, kiedy czuł się bardzo nieszczęśliwy i płakał z głową wtuloną w poduszkę, usłyszał gruchanie gołębia. Zaskoczony, ujrzał białą gołębicę, siedzącą na parapecie okna. Przypomniał sobie opowieść Jonatana o Nangijali i zrozumiał, że brat przyszedł go pocieszyć. Z radością zaczął wsłuchiwać się w gruchanie ptaka i rozpoznał głos Jonatana. Brat zapewnił go, że czeka na niego w nowym domu w Dolinie Wiśni, do którego można wejść przez niewielką furtkę z tabliczką: „Bracia Lwie Serce”. Potem poprosił, aby zjawił się w krainie jak najszybciej i gołębica odfrunęła. Karol uspokoił się i szybko zapisał adres, pod jakim miał zamieszkać.

Od tamtego dnia minęły dwa miesiące. Przez ten czas Sucharek z niecierpliwością wyczekiwał na chwilę, w której pofrunie do Nangijali. Przeczucie podpowiadało mu, że może to zdarzyć się tej nocy, więc zostawił kartkę dla mamy, aby nie płakała, ponieważ zobaczą się w Nangijali.

Rozdział 3

Karol nie wiedział, w jaki sposób dostał się do Nangijali. Pewnego dnia po prostu otworzył oczy i ze zdumieniem stwierdził, że stoi przez furtką z napisem na zielonej tabliczce: „Bracia Lwie Serce”. Zaczął wołać Jonatana i przypomniał sobie, że mieli spotkać się nad rzeką. Pobiegł wąską ścieżką i w oddali dostrzegł brata, siedzącego na moście. Rozpłakał się z radości, a wtedy Jonatan odwrócił się i przybiegł do niego, śmiejąc się radośnie. Uściskał malca, ciesząc się, że nareszcie znalazł się w Nangijali. Roześmiani, zaczęli tarzać się w trawie i wpadli do rzeki. Sucharek zaskoczony, przekonał się, że potrafi pływać. Potem stwierdził, że już nie kaszle. Pływali przez jakiś czas, aż Karol wdrapał się na mostek i ze zdziwieniem spojrzał na swoje proste nogi. Postanowił przekonać się, czy stał się tak piękny jak Jonatan i spojrzał w lustro wody, lecz nie zauważył, że się zmienił. Z żalem powiedział, że nie jest ładniejszy niż był wcześniej, a Jonatan odparł, że wygląda zdrowo.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”
2  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”
3  Artyzm powieści Astrid LindgrenKomentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: