„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ucieszony, zawołał ją i dopiero wtedy zobaczył, że towarzyszą jej Hubert i Jossi. Zbliżyli się do malca, a Sofia objęła go, wyjaśniając, że Jossi ma wskazać im miejsce, w którym mogą bezpiecznie przedostać się przez mur. Karol domyślił się, że karczmarz ma zamiar zwabić Sofię i Huberta w pułapkę. Spytał, czy jedna z gołębic wróciła z Doliny Dzikich Róż. Sofia ze smutkiem wyznała, iż ptak nie dotarł do niej z wiadomością. Wówczas chłopiec przekonał się, że nikt w Dolinie Wiśni nie wiedział o zdradzie Jossiego. Patrząc mu w oczy powiedział, że Jonatan uratował Orwara. Złoty Kogut pobladł i zaczął nalegać, aby wyruszyli w dalszą drogę. Karol zaprotestował, mówiąc, że nigdzie nie pojadą ze zdrajcą i wskazał na karczmarza. Mężczyzna chwycił go za gardło, lecz Sofia kazała, aby puścił malca. Sucharek z uporem powtórzył, że Jossi jest zdrajcą, ale ani kobieta, ani Hubert nie chcieli wierzyć jego słowom. Sofia poprosiła, aby chłopiec wsiadł na konia.

Malec rozpłakał się i nagle przypomniał sobie o znaku, jaki żołnierze Tengila wypalili na piersi obłudnika. Poprosił, żeby Jossi rozpiął koszulę. Mężczyzna pobladł i przez chwilę zapadła cisza. Potem Sofia rozkazała, by karczmarz zrobił to, o czym mówił Karol. Jossi stał niczym sparaliżowany, więc podeszła do niego i rozdarła mu koszulę. Na jego piersi dostrzegli głowę smoka. Oberżysta wyrwał się jej i wskoczył do łódki. Nim Sofia i Hubert zdołali do niego dobiec, odpłynął od brzegu, unoszony wraz z nurtem rzeki. Karol, płacząc, obserwował, jak wezbrana woda znosi zdrajcę do Wodospadu Karma.

Rozdział 15

Nadszedł dzień walki, z niecierpliwością oczekiwany przez wszystkich. Po ucieczce Orwara, Tengil mścił się na mieszkańcach Doliny Dzikich Róż. Ludzie potajemnie spotykali się w zagrodzie Mateusza, przygotowywano broń, a z Doliny Wiśni coraz liczniej przybywali na pomoc bojownicy o wolność Nangijali. Czasami zjawiała się Sofia i wraz z Orwarem oraz Jonatanem przygotowywali plan działania.

W przeddzień bitwy Karol leżał na ławie w chacie Mateusza i nie mógł zasnąć. Na zewnątrz szalała burza, która potęgowała jego niepokój. Orwar, Jonatan i Mateusz omawiali plan bitwy. Najpierw bojownicy mieli unieszkodliwić strażników przy bramie, umożliwiając w ten sposób wejście do doliny oddziałom Sofii i Huberta. Tengil miał zostać pojmany zanim dotrą do niego wiadomości o wybuchu powstania. Jonatan z uporem powtarzał, że nie chce nikogo zabijać, lecz Orwar nalegał, aby uczestniczył w walce, ponieważ ludzie z Doliny Dzikich Róż muszą widzieć obu braci Lwie Serce.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Karol Lwie Serce - charakterystyka
2  Cytaty z „Braci Lwie Serce”
3  Ciekawostki o „Braciach Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: