„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 10

Następnego dnia Mateusz i Karol stali przy pomoście, obserwując przybijającą do brzegu złotą szalupę, na której przypłynął Tengil z Karmaniaki. Chłopiec z przerażeniem patrzył na złego władcę, myśląc, że nigdy przedtem nie widział tak okrutnego człowieka. Tyran stał na pokładzie łodzi, otoczony żołnierzami. Na pomoście czekał na niego czarny ogier, osiodłany w złote siodło i złotą uprząż.

Wszyscy mieszkańcy na rozkaz Tengila zebrali się na rynku, gdzie miał przemawiać. Władca zajął miejsce między dwiema starymi lipami. Nie przemawiał bezpośrednio do niewolników, zwracając się do nich za pośrednictwem swego doradcy, Piuka. Piuk obwieścił, że Tengil nie jest zadowolony z ludzi z Doliny Dzikich Róż, uważając, że za mało pracują i pomagają jego wrogom. Wyznaczona została nagroda za schwytanie Jonatana Lwie Serce. Obok Karola stał staruszek, który przytakiwał każdemu słowu tyrana. Malec spojrzał na niego ze złością i rozpoznał w nim brata. Tymczasem Tengil kazał, aby wszyscy mężczyźni stanęli przed nim i wybrał spośród nich tych, którzy mieli być przewiezieni do Karmaniaki. Przytłaczającą ciszę przerwał płacz kobiet, które rozpaczały po stracie swych mężów. Nagle jeden z mężczyzn wyrwał się z szeregu, stanął przed władcą i splunął na niego, nazywając tyranem. Na znak Tengila jeden z żołnierzy podniósł miecz i w tej samej chwili Jonatan przytulił brata do piersi.

Tego dnia w Dolinie Dzikich Róż panowała rozpacz. Tengil wrócił na drugi brzeg rzeki i zamknął się w swojej twierdzy. Jonatan, Karol i Mateusz w drodze powrotnej do domu minęli zagrodę, w której mieszkał mężczyzna zabity na rynku. Na progu siedziała jego żona, obcinając długie, jasne włosy. Staruszek spytał, dlaczego to robi. Kobieta odparła, że z włosów zrobi cięciwy do łuków. Kiedy dotarli do domu dostrzegli Grubego Dodika, grającego w kości z ludźmi Tengila. Wkrótce zasnęli w trawie. Jonatan ukradkiem zabrał hełm i czarny płaszcz, wyjaśniając, że rzeczy te przydadzą się za kilka dni. W nocy wspólnie pracowali nad podziemnym przejściem. Jonatan oznajmił, że za trzy noce postara się uwolnić Orwara. Sucharek ze łzami w oczach oświadczył, że idzie razem z nim, na co brat zgodził się.

Rozdział 11

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ciekawostki o „Braciach Lwie Serce”
2  Astrid Lindgren - biografia
3  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: