Astrid Lindgren - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Astrid Lindgren (szwedzka pisarka, autorka licznych utworów dla dzieci) przyszła na świat 14 listopada 1907 roku w prowincjonalnym miasteczku Vimmerby, w południowo-wschodniej prowincji Szwecji, Smalandii. Jej rodzice, Samuel August Ericsson i Hanna z domu Jonsson, byli zamożnymi chłopami. Wychowywali czwórkę swych dzieci w poszanowaniu wobec tradycyjnych wartości i pracy, traktując je surowo, lecz sprawiedliwie. Okres dzieciństwa pisarki, od najmłodszych lat przygotowywanej do objęcia posady w jednym ze sztokholmskich biur, to czas kształtowania się jej osobowości i charakteru. Znaczący wpływ na wrażliwość Astrid miał jej ojciec, który dzięki talentowi gawędziarskiemu rozwijał jej wyobraźnię. W wielu wywiadach Lindgren wspominała dzieciństwo jako okres niezwykle szczęśliwy w swym życiu, wypełniony zabawami z rodzeństwem i rozmaitymi żartami.

W wieku siedmiu lat rozpoczęła naukę w miejscowej szkole. Już wówczas ujawnił się jej talent pisarski, a swoimi pracami i opowiadaniami wzbudzała zachwyt nauczycieli i rówieśników. Nieco ekscentrycznym zachowaniem jak na ówczesne czasy budziła ogólne zdziwienie. Uwielbiała jazz i wbrew powszechnie obowiązującej modzie, ścięła włosy, co wstrząsnęło dość konserwatywną społecznością Vimmerby. W wieku dziewiętnastu lat wywołała skandal w rodzinnym mieście – zaszła w ciążę i postanowiła samotnie wychować dziecko.

Pragnąc jak najszybciej usamodzielnić się, aby zapewnić należyte warunki życia synowi, Larsowi, przeprowadziła się do Sztokholmu, gdzie zapisała się na kurs stenografii i maszynopisania. Po ukończeniu szkolenia, rozpoczęła pracę w biurze, a w dni wolne od obowiązków jeździła do rodziców, którzy zajmowali się Larsem. Jakiś czas później objęła stanowisko asystentki redaktora w Królewskim Klubie Automobilowym. Tam też, podczas pracy nad przewodnikiem turystycznym, poznała Sture Lindgrena, którego poślubiła w 1931 roku. Od dnia ślubu zajęła się przede wszystkim prowadzeniem domu i wychowywaniem dzieci. W roku 1934 przyszła na świat córka, Karin. Po wybuchu II wojny światowej zaczęła pisać dzienniki, w których opisywała i komentowała życie w Sztokholmie w czasie wojny.

O podjęciu działalności pisarskiej przez Astrid Lindgren . W roku 1941 zachorowała jej córka i przez kilka tygodni leżała w łóżku. Znudzona, zaczęła prosić matkę, aby opowiedziała jej historię o zwariowanej Pippi Långstrump. W roku 1944 Astrid rozpoczęła pracę nad powieścią o przygodach Pippi, opierając się w dużej mierze na historyjkach wymyślonych dla Karin. W tym samym roku zadebiutowała powieścią dla dziewcząt: „Zwierzenia Britt-Mari”, wygrywając konkurs ogłoszony przez wydawnictwo Rabén & Sjgren.

W roku następnym pisarka ponownie wzięła udział w konkursie i otrzymała pierwszą nagrodę za pierwszy tom powieści: „Pippi Långstrump”. W 1947 roku ukazały się „Dzieci z Bullerbyn”. Książki Astrid Lindgren szybko zyskały ogromną popularność, przynosząc autorce międzynarodową sławę. Pisarka podjęła pracę redaktorki książek dziecięcych. W latach następnych powstały: „Pippi wchodzi na pokład” (1946), „Detektyw Blomkvist” (1946), „Pippi na Południowym Pacyfiku” (1948), „Nils Paluszek” (1949), „Rasmus, rycerz Białej Róży” (1953), „Mio, mój Mio” (1954), „Braciszek i Karlsson z dachu” (1955), „Rasmus i włóczęga” (1956), „Rasmus, Pontus i pies Toker” (1957), „Dzieci z ulicy Awanturników” (1958), „Madika z Czerwcowego Wzgórza” (1960), „Lotta z ulicy Awanturników” (1961), „Karlsson z dachu lata znów” (1962), „Emil ze Smalandii” (1963), „My na wyspie Saltkråkan” (1964), „Latający szpieg czy Karlsson z dachu” (1968), „Bracia Lwie Serce” (1973), „Madika i berbeć z Czerwcowego Wzgórza” (1976), „Ronja, córka zbójnika” (1981).

W 1958 roku Astrid Lindgren została odznaczona Medalem im. H.Ch. Andersena za wybitne osiągnięcia w dziedzinie prozy dziecięcej. W roku 1971 otrzymała medal Akademii Szwedzkiej. W roku 1978 na wniosek swych najmłodszych czytelników z Polski otrzymała Order Uśmiechu, a we Frankfurcie odebrała Nagrodę Pokojową Niemieckiego Związku Księgarzy. Rok później za „Braci Lwie Serce” przyznano jej międzynarodową Nagrodę Literacką im. Janusza Korczaka. W 1989 roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 1990 została wybrana „Szwedką Stulecia”.

Zmarła w domu opieki w Sztokholmie 28 stycznia 2001 roku, po trwającej kilka dni chorobie, w wieku dziewięćdziesięciu czterech lat


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
2  Karol Lwie Serce - charakterystyka
3  Artyzm powieści Astrid LindgrenKomentarze: Astrid Lindgren - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: