„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tymczasem karczmarz wyjaśnił żołnierzom, że Hubert jest zazdrosny o Sofię, ponieważ uważa, iż to on powinien zostać wodzem w Dolinie Wiśni. Malec poczuł wyrzuty sumienia, iż tak źle ocenił Huberta, sądząc, że to on jest zdrajcą. Po chwili Jossi powiedział, że Jonatan Lwie Serce ma młodszego brata, którego kocha ponad wszystko i którego można by użyć jako przynętę do schwytania Sofii. Wederowi i Kaderowi spodobał się ten pomysł. Zarzucili zdrajcy, że nie pomyślał o tym wcześniej, gdyż dzięki malcowi mogli wywabić Jonatana z kryjówki. Jossi obiecał, że schwyta Karola Lwie Serce, a potem namówi Sofię, aby spróbowała ocalić chłopca. Dodał, że Karol nie jest odważny i powinien nosić przydomek Zajęcze Serce. Potem pożegnał się, mówiąc, że musi wrócić do domu przed świtem. Kiedy zniknął Weder powiedział do swego towarzysza, że zdrajca trafi w szpony Katli. Karol miał nadzieję, że żołnierze Tengila wkrótce odjadą. Weder wyprowadził konie z jaskini, a chłopiec zerwał się i podbiegł do Fialara i położył dłoń na jego pysku. Obserwował, jak mężczyźni wskakują na siodła i cieszył się, że za chwilę wydostanie się z groty. Nagle Weder zeskoczył z konia i zaczął szukać krzesiwa. Przeszukał polanę, a następnie wszedł do groty i zobaczył chłopca. Pochwycił malca, dopytując się, kim jest i jak długo siedział w ukryciu. Karol odparł, że spał przez całą noc i nie słyszał, że zatrzymali się na postój. Potem dodał, że mieszka wraz z dziadkiem w Dolinie Dzikich Róż. Weder rozkazał mu wsiąść na konia i wskazać chatę, w której mieszkał.

Wkrótce dotarli do Doliny Dzikich Róż, otoczonej wysokim murem, który mieszkańcy zbudowali na rozkaz Tengila. Wszędzie można było dostrzec uzbrojonych ludzi w czarnych hełmach. Weder zastukał w bramę i podał hasło. Złośliwie stwierdził, że starszy strażnik źle pełnił wartę, skoro w nocy wymknął się mały chłopiec. Następnie przejechali przez furtę i Weder nakazał, aby Karol wskazał im drogę do chaty dziadka. Malec poczuł się jak w potrzasku. Jechał przodem, rozglądając się i obserwując ludzi, pracujących w zagrodach. Nagle ujrzał małą, białą chatę i staruszka, siedzącego na ławce i karmiącego gołębie. Bez zastanowienia zeskoczył z Fialara, podbiegł do mężczyzny, objął go i szeptem poprosił o pomoc. Staruszek przytulił go do siebie, dopytując się, gdzie był tak długo, a potem wysłuchał krzyków żołnierzy. W końcu Weder i Kader odjechali, a Karol rozpłakał się w ramionach staruszka, który starał się go uspokoić. Staruszek miał na imię Mateusz. Zaprosił malca do kuchni, w której stał ogromny kredens. Sucharek nieopatrznie wyznał, że w jego domu, w Dolinie Wiśnie, jest podobny mebel. Mateusz upewnił się, że są sami, podszedł do kredensu i odsunął go na bok. Chłopiec ujrzał niewielki pokoik, w którym na podłodze spał Jonatan.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”
2  Problematyka „Braci Lwie Serce”
3  Dalsze dzieje braci Lwie SerceKomentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: