„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 6

Następnego dnia chłopcy leżeli nad rzeczką, rozkoszując się ciepłym porankiem. Nagle Jonatan powiedział, że kiedyś wybije ostatnia godzina Tengila. Karol spochmurniał, lecz nie wypytywał o nic brata, aby nie myśleć o przykrych sprawach. Wtedy Jonatan oznajmił mu, że zamierza jechać do Doliny Dzikich Róż, aby wyswobodzić Orwara z Groty Katli. Karol ze złością wykrzyknął, że Jonatan nie może od niego żądać, by czekał na niego w domu, podczas gdy będzie narażał się na niebezpieczeństwo i może już nigdy nie wrócić. Jonatan zapewnił go, że wróci do domu, a wieczorem zaczął przygotowywać się do wyprawy, starając się uspokoić Sucharka i przekonując go, że robi to, co uważa za konieczne.

Nazajutrz Karol ze smutkiem obserwował odjeżdżającego brata. Kiedy został zupełnie sam, poczuł przytłaczający smutek. Pobiegł do stajni, osiodłał Fialara i ruszył za Jonatanem. Dogonił go przy Zagrodzie Tulipanów i, zawstydzony, chciał się ukryć, lecz Jonatan dostrzegł go i zbliżył się, ocierając coś z policzka. Obiecał Sucharkowi, że na pewno się zobaczą, jeśli nie w Nangijali, to w Nangilimie, o której obiecał opowiedzieć innym razem.

Karol z trudem wytrzymywał dni samotności. Zajmował się zwierzętami, pływał w rzece i strzelał z łuku, lecz wszystkie te zajęcia straciły dla niego urok. Co jakiś czas zjawiała się Sofia, przynosząc jedzenie. Kobieta niepokoiła się, że ktoś mógł odkryć udział Jonatana w walce z Tengilem. Karol uspokoił ją, mówiąc, że przenieśli tajne papiery z kredensu i ukryli je w skrzyni z owsem w siodlarni. Któregoś wieczoru Sucharek pojechał do „Złotego Koguta”, wzbudzając zdziwienie wszystkich zebranych. Jossi zaczął go wypytywać o Jonatana, lecz malec, pamiętając o wskazówkach brata, wyjaśnił, że Jonatan wybrał się na polowanie na wilki. Tego dnia nie zastał Sofii w karczmie, więc postanowił wrócić do domu. Na pożegnanie dostał od karczmarza kilka ciasteczek. Po powrocie do Zagrody Jeźdźców zjadł ciastka i szybko zasnął. Śnił mu się Jonatan, a sen był tak przerażający, że obudził się przerażony, mając wrażenie, iż słyszy rozpaczliwe wołanie brata. Resztę nocy spędził, leżąc w łóżku, przekonany, że Jonatan potrzebuje pomocy.

Następnego dnia nie potrafił znaleźć dla siebie miejsca, rozmyślając o tym, co mu się śniło. Wreszcie postanowił wyruszyć do Doliny Dzikich Róż. Wypuścił króliki z klatki, przygotował prowiant i napisał na ścianie w kuchni wiadomość dla Sofii. Nagle opuściła go cała odwaga i pobiegł do stajni, aby poczuć obecność żywej istoty. Zdumiony dostrzegł Huberta, stojącego w boksie Fialara. Mężczyzna uśmiechnął się złośliwie, a przerażony malec pomyślał, że teraz ma już pewność, iż to właśnie on jest zdrajcą. Postanowił jednak zachować spokój i śmiało zapytał go, czego chce od Fialara. Hubert odparł, że bardzo lubi konie i podał chłopcu niewielkie zawiniątko, wyjaśniając, że zapewne podczas nieobecności Jonatana w zagrodzie nie ma dużo jedzenia. Karol podziękował i odwinął płótno, w które zawinięty był kawał wędzonej baraniny. Niespodziewanie gość postanowił nakarmić Fialara i podszedł do skrzyni z owsem. Przerażony chłopiec pobiegł za nim i zamknął oczy. Nagle usłyszał przekleństwa mężczyzny, więc spojrzał w jego stronę i ujrzał uciekającego szczura. Karolek szybko wykorzystał ten moment, nabrał czerpakiem owsa i zatrzasnął wieko skrzyni. Hubert pożegnał się oschle i wolnym krokiem opuścił stajnię. Chłopiec zakopał tajne meldunki w piwnicy na ziemniaki, zostawił kolejną wskazówkę dla Sofii na ścianie w kuchni i o świcie opuścił Zagrodę Jeźdźców, kierując się w stronę gór.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
2  Artyzm powieści Astrid Lindgren
3  Astrid Lindgren - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: