„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kiedy Sucharek i Sofia dołączyli do niego po kilkunastu minutach, kobieta ze smutkiem oznajmiła mu, że niedługo będzie musiał zająć się czymś zupełnie innym. Z troską zaczęła wypatrywać czegoś od strony gór. Po chwili Jonatan dostrzegł nadlatującą gołębicę. Ptak usiadł na ramieniu Sofii. Pobiegła do domu, wołając, aby chłopcy udali się za nią, a następnie zaryglowała drzwi i zasłoniła okna. Sprawnym ruchem wyjęła spod skrzydła gołębicy maleńki woreczek, a z niego zwitek papieru, odczytując napisaną na nim wiadomość. Wykrzyknęła, że Orwar został pochwycony i podała karteczkę Jonatanowi. Poprosiła, aby chłopiec opowiedział wszystko Karolowi, po czym udała się do kuchni, aby przygotować śniadanie. Jonatan przez parę minut siedział w milczeniu, obserwując swoje dłonie. Później wyjaśnił malcowi, że życie w Dolinie Wiśni było przyjemne i łatwe, lecz ostatnimi czasy wiele się zmieniło. W Nangijali była druga dolina, nazywana Doliną Dzikich Róż, która obecnie znajduje się w rękach wroga i nikt nie może się do niej dostać oprócz gołębi Sofii. Dolinę Dzikich Róż zagarnął Tengil, władca Karmaniaki, leżącej wśród szczytów Prastarych Gór. Potajemną walką z okrutnym tyranem kierowała Sofia, a jej gołębie przenosiły wiadomości dla mieszkańców Doliny Dzikich Róż. Niepokojące rzeczy, które odkryli jakiś czas temu, wskazywały, że wśród wtajemniczonych w walkę osób znajdował się zdrajca. Karol poprzysiągł dochowanie tajemnicy, chociaż myśl, że w swoim kredensie przechowują tajne wiadomości, zaniepokoiła go.

Po śniadaniu bracia Lwie Serce wyruszyli do domu i po opuszczeniu Zagrody Tulipanów spotkali rudobrodego Huberta. Mężczyzna zapytał, co robili u Sofii. Jonatan ze spokojem wyjaśnił, że plewili w ogrodzie, a kiedy Hubert odjechał, wyjaśnił Karolowi, że jest on najlepszym łucznikiem w Dolinie Wiśni. Po powrocie do Zagrody Jeźdźców ukrył wiadomość w starym kredensie i pokazał bratu, jak otwiera się skrytkę.

Tej nocy Karol spał bardzo niespokojnie, śniąc o Tengilu, zabitych gołębiach i uwięzionym Orwarze, który był przetrzymywany w Grocie Katli. W pewnym momencie zaczął krzyczeć i obudził się, dostrzegając jakąś ciemną postać, stojącą w pobliżu kredensu. Tajemniczy cień natychmiast zniknął, a obudzony przez brata Jonatan uznał, że w ich domu przebywał zdrajca.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”
2  Plan wydarzeń „Braci Lwie Serce”
3  Problematyka „Braci Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: