„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po nieprzespanej nocy rozpoczęła się walka. Karol tego dnia widział wiele przerażających rzeczy. Przez okno w kuchni Mateusza obserwował brata, który jeździł po polu bitwy. Nagle rozległ się ryk Katli. Ludzie opuścili miecze, mając świadomość, że nie ma już dla nich ratunku. Tengil wprowadził smoka, wskazując tych, których miał zabić. Sucharek zrozumiał, że nadszedł koniec Doliny Dzikich Róż. Sucharek nie mógł dłużej patrzyć na śmierć bojowników. Za wszelką cenę chciał odnaleźć brata i nagle dostrzegł Jonatana tuż przed zagrodą Mateusza. Był zaskakująco spokojny. Spiął konia, nie słysząc rozpaczliwego wołania malca, i popędził w dół wprost na Tengila, wyrywając z jego dłoni róg, którym zmuszał do posłuszeństwa Katlę. Potem zadął w róg i potwór z furią ruszył na tyrana.

Tak skończył się dzień walki w Dolinie Dzikich Róż. Wielu bojowników zapłaciło za wolność własnym życiem. Wśród poległych byli Mateusz i Hubert, który przy bramie rzecznej spotkał Tengila, prowadzącego tego dnia Katlę do doliny, aby ukarać podwładnych za ucieczkę Orwara. Tego dnia wiele osób opłakiwało swych bliskich. Karol wiedział jednak, że Dolina Dzikich Róż nigdy nie będzie taka jak dawniej. Sofia zjawiła się w chacie Mateusza, aby pożegnać się z chłopcami. Wraz ze swymi ludźmi zamierzała wrócić do Doliny Wiśni. Na stoku góry leżała Katla, wpatrując się wiernymi oczami w Jonatana. Orwar poprosił chłopca, aby zaprowadził smoczycę do groty i przywiązał ją do łańcucha.

Bracia wyruszyli konno w stronę Groty Karli. Jechali w milczeniu, wsłuchując się w człapanie łap smoka, którego Jonatan co jakiś czas przywoływał dźwiękiem rogu. W końcu dotarli do Wodospadu Karma. Katla dostrzegła swą kryjówkę i syknęła tuż przy tylnych nogach Grima. Przerażony koń stanął dęba, wytrącając z dłoni swego pana róg, który zniknął w szumiącej wodzie. Potwór ryknął i zionął ogniem. Chłopcy zaczęli uciekać przez most, do twierdzy Tengila, a Katla ruszyła za nimi. Śmiertelne płomienie wystrzeliły tuż przy Jonatanie. Zdołali jednak uciec i ukryć się wśród skał. Smok zatrzymał się nad wąskiej półce skalnej nad wodospadem, patrząc złowieszczo na braci, którzy byli przekonani, że nadeszła ich ostatnia chwila. Jonatan, krzycząc z bezsilności, zepchnął na zwierzę ogromny głaz i Katla z potwornym rykiem wpadła do Wodospadu Karma.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Artyzm powieści Astrid Lindgren
2  Cytaty z „Braci Lwie Serce”
3  Ciekawostki o „Braciach Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: