„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
O świcie chłopcy przejechali przez most i znaleźli się w kraju Tengila. Tuż przy ścieżce dostrzegli straszliwy łeb smoka. Katla spojrzała na nich i wydała z siebie potworny ryk, szarpiąc się na złotym łańcuchu. Karol zaczął błagać brata, aby wrócili do Nangijali, lecz Jonatan odparł, iż nie mogą zawieść Orwara. Galopem przejechali obok potwora i zniknęli między skałami, zmierzając do Groty Katli. Wprowadzili konie do osłoniętego jaru i wyruszyli na zwiady. Z trudem wspięli się na szczyt góry, zastanawiając się, w jaki sposób mogą przedostać się do Groty. Jonatan był przekonany, że do jaskini wiodła jeszcze jedna droga, nieznana ludziom Tengila. Potem ostrożnie zbliżyli się do Groty Katli.

Przed złotą bramą ujrzeli strażników, grających w kości. Mężczyźni rozmawiali o Orwarze, który miał zostać zaprowadzony do Katli wieczorem. Jonatan, słysząc to, zbladł. Chłopcy wrócili do jaru, nie wiedząc, co robić. Jonatan był przygnębiony i powoli tracił nadzieję. Wiedział, że w ciągu paru godzin nie zdoła odnaleźć wejścia do groty. Nagle z krzaków, rosnących tuż przy skale, wyskoczył lis. Zdziwiony Jonatan podszedł do zarośli i zniknął. Zaniepokojony Karol ruszył za nim i usłyszał uradowany głos brata, mówiącego, że odkrył wejście do jaskini. Bracia Lwie Serce weszli do ciemnej otchłani i zaczęli przedzierać się podziemnymi korytarzami w stronę jaskini więziennej, w której przebywał Orwar. Po jakimś czasie nie wiedzieli, jak długo wędrują. Wreszcie dotarli do ogromnej groty, w której odnaleźli więźnia. W tej samej chwili przez bramę wszedł człowiek Tengila. W świetle latarni chłopcy zobaczyli drewnianą klatkę, w której przetrzymywany był Orwar. Strażnik, śmiejąc się, zostawił latarnię, aby skazaniec znów przyzwyczaił się do światła, i odszedł. Bracia podbiegli do klatki i zaczęli przecinać pręty. Płacząc z bólu i bezsilności, zdołali złamać jeden pręt i Jonatan wyciągnął Orwara, który z ledwością stanął na nogach. Potem chłopcy wynieśli mężczyznę z jaskini i zniknęli w korytarzu. W chwilę później usłyszeli krzyk żołnierzy Tengila, którzy odkryli ucieczkę więźnia.

Rozdział 14

Tej nocy bracia Lwie Serce wyprowadzili Orwara z Groty Katli. Kiedy znaleźli się w jarze, Orwar natychmiast zasnął, a chłopcy zapadli w stan półprzytomności. Ocknęli się wieczorem i Jonatan postanowił natychmiast wyruszyć w drogę powrotną do Doliny Dzikich Róż. Orwar podziękował mu za ocalenie, z trudem wierząc, że jest żywy i wolny. Umyli się w pobliskim strumyku i Orwar założył na siebie hełm i płaszcz, skradziony niegdyś przez Jonatana ludziom Tengila. Potem wsiedli na konie i ruszyli w stronę mostu. Po jakimś czasie na zakręcie ujrzeli oddział żołnierzy tyrana. Wśród nich był również Pärk. Uciekinierzy w milczeniu przejechali obok nich, kiedy Pärk spytał Orwara, czy więzień został schwytany. Mężczyzna odparł, że nic o tym nie wie, po czym szybko oddalił się. Karol odwrócił się i zauważył, że żołnierze zatrzymali się i przyglądają im się. Jonatan i Orwar popędzili konie. Wówczas ludzie Tengila rzucili się za nimi w pogoń. Zbiegowie zdołali jednak przejechać przez most i znaleźli się w Nangijali, kierując się na ścieżkę, prowadzącą do Doliny Dzikich Róż. Chłopcy, jadący razem na Grimie, z trudem nadążali za Orwarem, a żołnierze powoli doganiali ich. Wówczas Karol poprosił, aby brat zostawił go w pobliżu wierzby, na której odpoczywali przez wjazdem do Karmaniaki. Jonatan obiecał, że wróci po malca jak tylko Orwar dotrze bezpiecznie do Mateusza. Malec szybko ukrył się, obserwując odjeżdżającego Jonatana, który z łatwością dogonił Orwara. Potem udał się nad rzekę i rozsiadł się na drzewie. Tuż przy brzegu dostrzegł niewielką łódkę. Nagle ujrzał Sofię, jadącą konno skrajem urwistego brzegu.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”
2  Dalsze dzieje braci Lwie Serce
3  Ciekawostki o „Braciach Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: