„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział 12

Tej nocy chłopcy spali w lesie i o świcie wyruszyli w dalszą drogę. Nagle nad wierzchołkami drzew dostrzegli białą gołębicę. Ptak przeleciał nad murem, zmierzając wprost do zagrody Mateusza. Po jakimś czasie bracia znaleźli się w głębi lasu i dotarli do samotnej chatki, przed którą pasły się kozy. Jonatan wyjaśnił, że mieszka w niej Elfrida. Elfrida okazała się sympatyczną staruszką. Z radością ugościła chłopców i wysłuchała opowieści o tym, co działo się w Dolinie Dzikich Róż. Rozpłakała się, słysząc o nieszczęściach, jakie spadły na uciemiężonych przez Tengila mieszkańców. W południe chłopcy znaleźli się nad brzegiem rzeki. W oddali dostrzegli Wodospad Karmy. Wykąpali się i usadowili się w koronie wierzby. Nagle, po drugiej stronie rzeki, dostrzegli żołnierzy Tengila. Mężczyźni zatrzymali się na postój, a bracia obserwowali ich z niepokojem. Jeden z nich, Pärk, wjechał koniem do wody, krzycząc, że dotrze do skały pośrodku rzeki. Zaczął bić klacz, zmuszając ją, aby ruszyła przed siebie. Wartki nurt wody zaczął znosić zwierzę wraz z jeźdźcem w stronę drzewa, na którym ukryli się chłopcy. Nieoczekiwanie Jonatan chwycił młodzieńca za włosy i wciągnął go na gałąź. Potem ocalił konia, a zawstydzony Pärk odjechał wraz ze swymi towarzyszami, nie pytając chłopców, kim są.

Wieczorem chłopcy rozpalili ognisko na półce skalnej nad Wodospadem Karma. Miejsce to wydało się Karolowi zarazem piękne i straszne. Stał wraz z bratem na wiszącym moście, którym na rozkaz Tengila połączono Karmaniakę i Nangijalę. Po drugiej stronie biegła ścieżka, prowadząca do twierdzy tyrana. Potem zasiedli przy ognisku, a Karol poczuł się bezpieczny w towarzystwie ukochanego brata. Jonatan był przekonany, że kiedy stoczą ostateczną walkę z Tengilem, Nangijala stanie się takim krajem jak dawniej, w którym żyło się łatwo i przyjemnie. Obawiał się jednak, że bój może okazać się złą bajką o śmierci i tylko Orwar mógł go poprowadzić. Ogień powoli dogasał i Sucharek przysunął się bliżej brata, czując dziwny niepokój. Nagle ciemne niebo rozdarła błyskawica i rozpętała się burza. W świetle gromów malec ujrzał Katlę i zapadł się w ciemność.

Rozdział 13

Karol ocknął się jakiś czas później, z głową na kolanach Jonatana. Na wspomnienie Katli rozpłakał się z przerażenia. Jonatan uspokoił go, tłumacząc, że smok odszedł. Opowiedział, w jaki sposób potwór znalazł się w Karmaniace. Katla przespała milion lat i nikt nie wiedział o jej istnieniu. Pewnego dnia przebudziła się, podpełzła do zamku Tengila i swym śmiercionośnym oddechem zabiła wszystkich ludzi. Przerażony Tengil zadął w róg, aby wezwać swych żołnierzy. Wówczas smoczyca podpełzła do niego i od tej pory jest mu posłuszna niczym pies. Władca trzymał ją uwięzioną w jaskini niedaleko Wodospadu Karma. Czasami Katla wychodziła nad rzekę, wypatrując w niej Karma, olbrzymiego węża, który według legendy był jej wrogiem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
2  Artyzm powieści Astrid Lindgren
3  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: