„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przez kilka następnych dni ludzie Tengila przetrząsali każdy dom w Dolinie Dzikich Róż, szukając Jonatana. Tymczasem do chaty Mateusza przychodzili ludzie, aby pożegnać się z Jonatanem i podziękować mu za wszystko, co dla nich uczynił. Pewnego popołudnia zjawili się również żołnierze i zaczęli przeszukiwać zagrodę. Karol siedział przerażony, obserwując, jak wyrzucają z kredensu wszystkie rzeczy. Tego wieczoru miał opuścić z bratem dolinę. Po chwili mężczyźni zaczęli odsuwać szafę, a wtedy rozległ się krzyk Mateusza. Na podłodze paliła się wełna owcza i żołnierze rzucili się do gaszenia ognia. Potem przeszli do stajni i zobaczyli, że stoją w niej dwa konie. Oświadczyli, że nikt nie może mieć więcej niż jednego konia i wieczorem przyjdzie ktoś, aby zabrać Fialara. Wyjaśnienia staruszka, że koń należy do wnuka okazały się bezskuteczne. Malec rozpłakał się, kiedy usłyszał, że jego ukochany Fialar będzie należał do Tengila.

Wieczorem Mateusz i bracia Lwie Serce po raz ostatni zasiedli razem za stołem. Byli zasmuceni, a Karol płakał żalu, że musi rozstać się ze staruszkiem i utracił Fialara. Jonatan przez dłuższy czas milczał zamyślony, a potem wyznał, że chciałby znać hasło, umożliwiające wyjście przez bramę. Sucharek powtórzył hasło, które usłyszał w czasie spotkania Jossiego z żołnierzami Tengila. Jonatan ucieszył się i po krótkiej rozmowie z Mateuszem, wyjaśnił bratu, że wyruszy pierwszy. Potem szybko pożegnał się i zniknął w podziemnym tunelu. Zasmucony Karol wymknął się do stajni, aby spędzić ostatnie chwile z Fialarem. Rozpłakał się, głaszcząc pysk konia i przepraszając go za to, co miało nastąpić. Jakiś czas później w drzwiach stajni stanął człowiek Tengila. Chłopiec zaczął rozpaczliwie krzyczeć, lecz przybysz chwycił go za ramiona i uśmiechnął się. Zdumiony Karol rozpoznał w nim Jonatana. Pospiesznie wyprowadzili konie na podwórze, Jonatan wskoczył na Grima i odjechał, trzymając Fialara za wodze. Mateusz przyprowadził od sąsiada swojego konia. Parę minut później zjawił się wysłannik tyrana i widząc w stajni jedno zwierzę, uznał, że zaszła jakaś pomyłka. Po zapadnięciu zmroku Karol pożegnał się z Mateuszem i wszedł do tunelu. Długo czołgał się, aż w końcu ujrzał brata, siedzącego na kamieniu, a w pobliżu pasły się ich konie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 - 


  Dowiedz się więcej
1  Cytaty z „Braci Lwie Serce”
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów
3  Recenzja powieści „Bracia Lwie Serce”Komentarze
artykuł / utwór: „Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe    Tagi: